Pożyczki i kredyty są obecnie popularne i pożądane, a to, który z nich jest lepszym wyborem, zależy od celów i sytuacji życiowej pożyczkobiorcy. Sposób działania tych dwóch produktów pożyczkowych jest taki sam, ale istnieją znaczące różnice. Dowiedz się, czym różnią się pożyczki od kredytów i która z nich jest bardziej odpowiednia w Twoim konkretnym przypadku.
Co mają ze sobą wspólnego pożyczka i kredyt?
Zasadniczo oba produkty są przeznaczone dla pożyczkobiorcy w celu uzyskania pieniędzy. W każdym przypadku podpisywana jest umowa, która określa warunki i całkowitą kwotę do zapłaty. Ustalany jest harmonogram spłat, jeśli jest ich kilka. Pieniądze można rozdysponować według własnego uznania, ale nie w przypadku pożyczki celowej.
Zarówno pożyczkę, jak i kredyt można spłacić wcześniej (zarówno częściowo, jak i w całości), ale każda organizacja ma swoje własne zasady. Lepiej jest wyjaśnić te informacje z pożyczkodawcą.
Jaka jest różnica między pożyczką a kredytem?
Przyjrzyjmy się głównym różnicom między tymi dwoma produktami pożyczkowymi, które pomagają uzyskać pieniądze na coś, o czym od dawna marzysz.
Forma udzielenia pożyczki
Pożyczka to zawsze gotówka, ale kredytem mogą być również środki trwałe. Zarówno pożyczka, jak i kredyt mogą być udzielane zarówno w oddziałach, jak i online.
Uczestnicy transakcji
Pod względem prawnym stronami transakcji w przypadku pożyczki są bank i osoby fizyczne lub prawne, ale w odniesieniu do kredytu mogą to być osoby fizyczne, prawne i państwo.
Warunki spłaty
Pożyczki są zwykle udzielane na krótkie okresy, od kilku dni do miesiąca, i są spłacane przez pożyczkobiorcę w jednej lub kilku ratach. Istnieją również pożyczki na dłuższe okresy.
Pożyczki udzielane są przez banki na długie okresy. Dług musi być spłacany w równych ratach poprzez dokonywanie miesięcznych rat przez cały okres obowiązywania umowy.
Wymagania wobec pożyczkobiorcy
Jeśli chodzi o mikropożyczki, wszystko jest bardzo proste – organizacje mikrofinansowe są lojalne wobec pożyczkobiorców. Możesz otrzymać pieniądze nawet ze złą historią kredytową, z wcześniejszymi zaległościami, a nawet bez oficjalnego miejsca pracy. Wymagane jest minimum dokumentów, na ogół wystarczy przedstawić tylko jeden dokument potwierdzający tożsamość. Przy pożyczaniu niewielkich kwot nie są potrzebni poręczyciele ani zabezpieczenia.
Znacznie trudniej jest uzyskać pożyczkę – potrzebny jest pełny pakiet dokumentów i zaświadczenie o dochodach. Niemożliwe jest uzyskanie pożyczki bez oficjalnej pracy. Często zdarzają się odmowy nawet przy pełnej zgodności z żądaniami banku, podczas gdy pożyczki są bardzo łatwe do uzyskania.
Wnioskowana kwota pieniędzy
Pożyczki są najczęściej zaciągane na minimalne kwoty, podczas gdy pożyczki są zaciągane na duże kwoty.
Stopy procentowe
Mikropożyczki są wygodne, ponieważ ich oprocentowanie jest dość elastyczne. Czasami są one nawet zerowe – dla pożyczkobiorców, którzy po raz pierwszy zwracają się do organizacji, oferowana jest stopa 0%-0,01%. Głównym warunkiem jest spłata pożyczki w terminie. W porównaniu z oprocentowaniem kredytów, podstawowe oprocentowanie pożyczek może wydawać się bardzo wysokie, ale jeśli bierzesz pieniądze na niewielki okres, na przykład tydzień, nadpłata jest nieznaczna.
Nie ma czegoś takiego jak zerowe oprocentowanie pożyczek. W porównaniu z pożyczkami oprocentowanie wydaje się niższe, ale okres spłaty jest długi. W przypadku wykupienia ubezpieczenia można obniżyć oprocentowanie, ale kwota ubezpieczenia może być znaczna – nadpłata wzrasta.
Metody otrzymania
Pożyczkę można otrzymać na kartę lub na konto bankowe, e-portfel. Możliwa jest również wypłata gotówki.
Wszystkie te metody są również odpowiednie dla pożyczki, z wyjątkiem e-portfela.
Szybkość przetwarzania
Wnioski o pożyczki są rozpatrywane nie dłużej niż 15 minut, a pieniądze trafiają na kartę zwykle w ciągu pół godziny, w rzadkich przypadkach operacja trwa 24 godziny.
Wnioski o pożyczkę mogą być rozpatrywane do 3 dni.