Istnieje wiele zagrożeń, których należy unikać, jeśli chcesz pozwolić sobie na pożyczkę. Jakie są te zagrożenia?
Niemożność dokonania miesięcznej płatności
Zdarzają się sytuacje, w których spłata pożyczki nie jest możliwa, ponieważ po prostu brakuje pieniędzy. Niektóre z tych przypadków wynikają z pogarszającej się sytuacji finansowej (np. utrata pracy), ale w innych przypadkach ryzyko jest związane z niezdolnością pożyczkobiorcy do planowania budżetu. Albo pożyczkobiorca wydaje więcej, niż może sobie pozwolić, albo ma zbyt wiele pożyczek, tj. wysokie obciążenie długiem.
W każdym razie można zapobiec temu ryzyku, jeśli przygotujesz się z wyprzedzeniem. Można na przykład odłożyć pewną kwotę pieniędzy, która wystarczy na kilka miesięcznych płatności. Pamiętaj, że nie powinieneś zaciągać wielu pożyczek, jeśli łączna kwota ich spłat przekracza 30% Twoich dochodów.
Możliwa utrata zabezpieczenia
Zabezpieczona pożyczka jest wygodna dzięki niższej stopie procentowej, ale wiąże się również z ryzykiem. Coś może stać się z zabezpieczeniem, a wtedy, w niektórych przypadkach, pożyczkobiorca będzie musiał wcześniej spłacić saldo pożyczki. Ryzyka tego można uniknąć, ubezpieczając nieruchomość (samochód lub mieszkanie).
Możliwa nadmierna nadpłata
Ryzyko to powstaje, gdy pożyczkobiorca staje się niewypłacalny. W takim przypadku dochodzi do zaległości, które pociągają za sobą grzywny i kary. Czasami nadmierna nadpłata występuje, ponieważ pożyczkobiorca nie zapoznał się dokładnie z umową przed otrzymaniem pożyczki i zgadza się na niekorzystne warunki, a płatność jest wyższa niż oczekiwano.
Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się ze wszystkimi klauzulami. Jeśli coś wydaje się niejasne, zapytaj konsultanta w banku lub doradcę finansowego z boku.
Możliwe pogorszenie historii kredytowej i ratingu kredytowego
Każde opóźnienie lub całkowita niezdolność do spłaty pożyczki spowoduje pogorszenie historii kredytowej i spadek oceny kredytowej. Trudniej będzie uzyskać nowe pożyczki lub refinansować istniejące. Nawet jeśli wnioski o nowe produkty kredytowe zostaną zatwierdzone, warunki będą znacznie gorsze. Na przykład stopa procentowa może być znacznie wyższa.
Co można zrobić, aby ograniczyć ryzyko?
Przeanalizuj, czy warto zaciągnąć pożyczkę
Pierwszą rzeczą do zrobienia jest obliczenie, jak duże obciążenie dla budżetu przyniesie nowa pożyczka. Jeśli nie przekroczy on 30% całkowitego dochodu, możesz wziąć na siebie nowe zobowiązania. Jeśli masz już pożyczki i kredyty, zsumuj wszystkie płatności z nimi związane i dodaj nową płatność, a dopiero potem zdecyduj, czy jesteś w stanie udźwignąć takie obciążenie.
Weź też pod uwagę okres kredytowania – im dłuższy, tym trudniej wygodnie spłacić dług, zwłaszcza jeśli jest to kredyt hipoteczny. Zwiększone ryzyko kredytowe to połączenie miesięcznych płatności przekraczających 40% dochodu.
Nie zaniedbuj zapoznania się z umową kredytową
Zapoznaj się z dokumentami i porównaj oferty różnych banków. Nie porównuj tylko jednej stopy procentowej, istnieje wiele innych wskaźników, które wpływają na całkowitą kwotę do zapłaty. Weź pod uwagę ubezpieczenie, prowizje, dodatkowe płatne usługi, jeśli są obowiązkowe. Zwróć uwagę na efektywną stopę procentową, ma ona większą wagę niż stopa promocyjna.
Korzystanie z ubezpieczenia
Wykup ubezpieczenie na zdrowie, życie i zabezpieczenie. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie masz dużych oszczędności, pasywnego dochodu i dodatkowych źródeł dochodu.
Spróbuj spłacić swoje pożyczki wcześniej
Zawsze, gdy masz taką możliwość, wpłać dostępne środki na konto pożyczki, dokonując częściowej wcześniejszej spłaty. W ten sposób możesz zaoszczędzić pieniądze, zmniejszając kwotę odsetek naliczonych od salda pożyczki.