Jeśli nie wydajesz zbyt dużo, oszczędzasz pieniądze. A jeśli masz zaoszczędzone pieniądze, możesz zacząć oszczędzać, co zawsze się przyda – zarówno na trudne sytuacje życiowe, jak i na inwestycje. Tak czy inaczej, jest to świetny pomysł na dobre samopoczucie finansowe i wygodne życie.
W dzisiejszych czasach zakupy online i łatwy dostęp do nich sprawiają, że kupowanie jest proste, ale dla wielu osób jest to pułapka. Nie możesz kupić wszystkiego: zarówno rzeczy, których potrzebujesz, jak i tych, których nigdy nie użyjesz. Reklamy mogą być czasem natrętne i wpływać na nas, sprowadzając nas na manowce. Dowiedzmy się, jak uniknąć pokusy i mądrze wydawać pieniądze, aby zaoszczędzić.
Wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy
Istnieje kilka sposobów na oszczędzanie pieniędzy i wiele osób je zna. W praktyce wskazówki te są rzadko stosowane, ale warto spróbować się do nich zastosować.
- Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zaplanowanie budżetu i sporządzenie listy swoich dochodów i wydatków. W wydatkach zanotuj zarówno te niezbędne, jak i te związane z rozrywką. Nie przekraczaj swoich dochodów.
- Wszystkie zakupy powinny być zaplanowane pod kątem kosztów, nawet jeśli idziesz tylko do sklepu po artykuły spożywcze – aby nie kupić za dużo.
- Wybierz pójście do sklepu zamiast dostawy, jeśli usługa kurierska jest płatna. Dostarczanie gotowego jedzenia jest zawsze droższe, lepiej gotować samemu, jeśli to możliwe.
- Przed pójściem do sklepu zrób listę zakupów, aby nie przepłacać i nie brać zbędnych i niepotrzebnych rzeczy. Nie wchodź do innych sklepów po drodze, aby uniknąć pokusy.
- Nigdy nie wchodź do sklepu na czczo. Jeśli nie jadłeś przed wizytą w supermarkecie, możesz stracić kontrolę i kupić niewłaściwą rzecz.
- Aby nie wydawać zbyt dużo, nie bierz ze sobą karty. Lepiej wziąć gotówkę – dokładnie tyle, ile spodziewasz się wydać.
- Nie zapomnij o kartach rabatowych, mogą one pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza jeśli istnieją programy oszczędnościowe, a nie tylko standardowe zniżki na zakupy.
- Traktuj wyprzedaże ostrożnie: kuszące jest kupowanie wszystkiego ze względu na zniżki. Jest to specjalny chwyt marketingowy mający na celu skłonienie ludzi do większych wydatków. Ostrożnie rozważaj swoje decyzje i bierz tylko to, czego naprawdę potrzebujesz, a nie to, co „może się przydać w przyszłości”.
- Znajdź sklepy, w których wiele produktów jest przecenionych wieczorem, ponieważ muszą zostać sprzedane przed końcem dnia. Na przykład produkty piekarnicze.
- Nie zapomnij o promocjach motywacyjnych organizowanych przez sklepy, punktach cashback i bonusach oraz kodach promocyjnych.
- Wyrób sobie nawyk porównywania cen. Często jeden produkt jest wymieniony za mniejsze opakowanie, podczas gdy inne są wymienione za kilogram. Im większa objętość, tym niższa cena. Towary w piękniejszych designerskich opakowaniach kosztują więcej niż skromne analogi. Oczywiście należy wziąć pod uwagę jakość żywności – jeśli produkt jest droższy, ale lepszy w składzie, należy preferować droższą wersję. Nie da się na tym zaoszczędzić.
- Jeśli chodzi o produkty niespożywcze, można znaleźć na nie dobre rabaty pod koniec miesiąca lub po wakacjach.
- Poszukaj informacji o produkcie z wyprzedzeniem, szczególnie w przypadku dużych zakupów, przeczytaj recenzje, ponieważ niektórych rzeczy nie można zwrócić ani wymienić.