Pułapki finansowe są powszechne i każdy może w nie wpaść. Mogą to być na przykład niepotrzebne zakupy, których możemy dokonać nieświadomie, lub inwestycje, które przyniosą jedynie straty. Czym są pułapki finansowe i jak można ich uniknąć?
Niemyślenie o przyszłości
Najczęściej do spontanicznych zakupów dochodzi, gdy człowiek żyje z dnia na dzień i nie myśli o przyszłości. Takie działania mogą prowadzić do problemów finansowych i długów. Na przykład, ktoś kupuje niepotrzebne rzeczy na kredyt, lekkomyślnie zaciąga wiele rat lub żyje tylko na kartach kredytowych, tworząc coraz większe długi. Oczywiście istnieje cienka granica: nie można kupować tylko niezbędnych rzeczy, nie sprawiać sobie przyjemności przyjemnymi drobiazgami, ale też nie zaleca się kupowania wszystkiego pod rząd, jeśli nie ma się wystarczających środków finansowych.
W takim przypadku należy przede wszystkim nauczyć się kompetentnie planować budżet i postępować zgodnie z planem. Chociaż nie jest to łatwe, jest to konieczne dla dobrego samopoczucia finansowego. Naucz się oceniać swoje wydatki z wyprzedzeniem i zapisuj, co naprawdę musisz kupić, a co nie jest konieczne, a następnie będzie leżeć bezczynnie i kurzyć się na półkach. Im szybciej nauczysz się planować swój budżet i mądrze wydawać pieniądze, tym szybciej zyskasz wolność finansową, będziesz mógł zacząć oszczędzać i, jeśli chcesz, inwestować, aby zwiększyć swoje dochody i pozwolić sobie na więcej.
Nadmierne zakupy na promocjach i rabatach
Najczęściej wyprzedaże, promocje i rabaty są tylko chwytem marketingowym, a nie zawsze dobrą ofertą. Oczywiście w niektórych przypadkach kupowanie na wyprzedażach może pomóc zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza jeśli obserwujesz ceny i widzisz, że są one naprawdę obniżone, na przykład podczas sezonowych wyprzedaży ubrań i butów. Ale jeśli kupujesz wszystko, czego potrzebujesz i nie potrzebujesz, z myślą „a to może się kiedyś przydać”, to jest to czerwona flaga. Nawet jeśli każda rzecz wydaje się tania, ostatecznie całkowity koszt wychodzi ogromny, a niektóre zakupy okażą się bezużyteczne.
Aby pozbyć się tego nawyku, musisz zrozumieć, że psychologia sprzedaży opiera się na osobliwościach naszego myślenia – postrzegamy małe kwoty jako nieistotne, łatwiej się z nimi rozstać. Duże saldo na karcie, a także duże kwoty i banknoty wydają się cenniejsze i rzadsze, chcemy je zatrzymać na dłużej. Pamiętajmy, że każdy zakup powinien być zaplanowany: przed wydaniem pieniędzy zastanówmy się kilka razy, czy dana rzecz jest nam naprawdę potrzebna, czy kupilibyśmy ją, gdyby nie było promocji?
Dyskomfort psychiczny spowodowany rozbieżnościami na metkach cenowych
Jeśli nigdy nie odmawiasz zakupu przy kasie, nawet jeśli metka z ceną jest błędna, a towar jest droższy, powinieneś zmienić swoje nastawienie. Nie chcesz przepłacać. Nie porzucaj swojego planu i obliczeń, ile chcesz wydać.
W takich sytuacjach możesz łatwo odmówić zakupu i nie powinieneś szukać powodów, aby uzasadnić i wyjaśnić, dlaczego zmieniłeś zdanie. Nie powinieneś przejmować się tym, co pomyślą o tobie inni, nie odstępuj od zaplanowanego budżetu.
Najważniejsza pułapka: brak planu finansowego
Najważniejszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, aby uniknąć pułapek planu finansowego, jest zaplanowanie budżetu i przestrzeganie rozsądnych celów. Nie wydawaj lekkomyślnie wszystkich pieniędzy od razu po otrzymaniu pensji. Pułapka polega na tym, że czujesz, że masz dużo pieniędzy, ale w rzeczywistości musisz rozłożyć wydatki na czas, który pozostał do następnej wypłaty. Pamiętaj, aby w swoim budżecie uwzględnić nie tylko podstawowe potrzeby, ale także nieoczekiwane wydatki.